Vanet Türkiye Genelinde Şubeleşme Atağına Geçti

Vanet Acılı Fermente SucukTÜRKİYE' nin en eski et entegre tesislerinden biri olan Vanet, bayilik ağıyla Van lezzetlerini doğudan batıya doğru yaygınlaştırmayı hedefliyor...

Vanet tesisleri 1977 yılında Dünya Bankası Projesi olarak Van' da kuruldu. Türkiye'nin önde gelen bankaları ve Van İl Özel İdaresi' nin ortaklıyla hayata geçen şirketi, 1985 yılında Entegre Et Tesislerinin temelini attı ve 1988 yılında üretime başladı. Vanet'in Van' da 24.000 metrekare kapalı alana sahip tesislerinde; büyükbaş ve küçükbaş hayvan besiciliğinde yanında ayrıca hindi üretim çiftliği bulunuyor. Günlük 240 adet büyükbaş, 1250 adet küçükbaş, 4000 adet bindi kesimi ve et üretimi yapıyor.

Şarküteri üretim bölümünde günlük 20 ton sucuk, salam, sosis, kavurma, jambon, pastırma çeşitleri üretiliyor. Vanet ürünlerini tüketicisiyle buluşturan 20 adet bayisi bulunmakta...

Bayilik yapılanması ağırlıklı Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yoğunlaşan Vanet Türkiye'nin tüm bölgelerinde yayılmak için çalışmalarını hızlandırdı. Bölgesel avantajlara göre bayilik şartlarını oluşturan Vanet güçlü sermaye yapısı 35 yıllık sektörel tecrübesiyle yatırımcılara önemli bir iş fırsatı sunuyor. Vanet bayilik koşulları bölgelere göre değişkenlik gösterirken her bayiden istenen standatlar arasında soğuk hava depoları ve frigo araçlara sahip olmak yer alıyor. Vanet bayileri yüzde 30lara varan kar marjları ile karlı bir iş alanına girmiş oluyor.

Dengeli beslenmede kişi başı yıllık kırmızı et tüketimi yaklaşık 33kg olması gerekirken Türkiye'de kırmızı et tüketimi yıllık ortalama 6kg civarında...Ülkemizde tavukçuluk sektöründeki yapısal gelişimle 10 yılda beyaz et tüketiminde önemli artışlar sağlandı kırmızı et içinde yapısal değişiklik çalışmaları sürüyor.

Vanet Twitter

Vanet Twitter